Foto blog

Blog poświęcony fotografii oraz zagadnieniom z nią związanymi
Konkursy fotograficzne

Konkursy fotograficzne – dla kogo

fotografJeśli chodzi o konkursy fotograficzne w dzisiejszych czasach w  zasadzie każdy może do takiego konkursu przystąpić. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od tego o jakim konkretnie konkursie mowa, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na fakt, że mamy taką mnogość konkursów fotograficznych, że z pewnością każdy znajdzie faktycznie coś dla siebie. Co ciekawe, konkursy fotograficzne mają naprawdę bardzo wielką rolę.

Przede wszystkim dzięki temu, że konkursy fotograficzne są szeroko reklamowane mają one bardzo duże zainteresowanie i co za tym idzie mają także bardzo dużą ilość odbiorców. Konkursy fotograficzne mogą być tematyczne lub bardzo ogólne. Mogą na przykład dotyczyć konkretnie określonej branży (np. konkurs fotograficzny dotyczący branży przemysłowej), mogą być związane z jakimiś konkretnymi wydarzeniami (np. konkurs na temat fotografii z określonej imprezy muzycznej czy koncertu), mogą mieć jakiś narzucony temat  czy kategorię (np. konkursy z kategorii martwa natura, krajobraz, góry czy po prostu portret.)

Konkursy fotograficzne – gra światłocienia

konkursy fotograficzneKonkursy fotograficzne to oprócz propagowania określonej formy sztuki także propagowanie jej właściwego odbioru. Nie ma przecież osoby, która ot tak wiedziałaby jak odbierać sztukę – coś takiego wymaga czasu ale także swoistej formy nauki. W konkursach fotograficznych jak i w całej fotografii można powiedzieć, ze liczy się przede wszystkim zabawa ze światłocieniem. Poszukiwanie światła i jego właściwa ekspozycja to sztuka udanej fotografii. W zasadzie bez podstawowej umiejętności widzenia światła w obrazach, które tworzą naszą rzeczywistość nie ma mowy o tym aby móc zostać dobrym, a  co za tym także szeroko rozpoznawanym i cenionym fotografem.

W fotografii, a także w konkursach fotograficznych liczy się przede wszystkim sztuka patrzenia na rzeczywistość i otaczający nas świat w konkretny sposób. Chodzi o umiejętność wyłowienia szczegółu z całości, który będzie tę całość właściwie reprezentował lub, który będzie z tą właśnie całością kontrastował. To detale tworzą rzeczywistość  a umiejętność patrzenia na nie i dostrzegania ich roli sprawia, że ktoś jest faktycznie dobrym fotografem i ma możliwość uczestniczenia, ale także po prostu wygrania konkursu fotograficznego. Nie należy o tym zapominać. Obraz w zasadzie każdej postaci czy formie to rodzaj sztuki, umiejętność przedstawienia go w ciekawej formie to naprawdę niezwykły dar. Warto zaznaczyć, że może w sobie tę umiejętność wyrobić, ale z drugiej strony nie jest to wcale takie proste. Patrzenie na świat to jedna z tych rzeczy, którą niezwykle trudno zmienić.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.